ورم زانو

ورم زانو

ورم زانو چیست و چه راه هایی برای درمان دارد؟

ورم مفصل زانو عملکرد و انعطاف پذیری زانو را محدود می کند. برای مثال بیمار مبتلا به علائم آب آوردن زانو به دشواری می تواند زانوی متورم را کاملا خم یا صاف کند و در زمان دراز کردن و بی حرکتی پا زانو معمولا ۱۵ تا ۲۵ درجه خمیدگی دارد. ورم زانو با توجه به عارضه اصلی دامن زننده به این شرایط در بخری موارد با هیچ علامت دیگری همراه نیست و برعکس گاهی دردناک و قرمز است و زانو توانایی تحمل وزن بدن را ندارد.

علت آب آوردن زانو خواه اندکی بیمار را آزار دهد، خواهد او را دچار دردی توان فرسا سازد باید مشخص شود و علائم آن به منظور تخفیف مشکلات آتی درمان شود ورم مزمن یا طولانی مدت می تواند به آسیب بافت مفصل، تحلیل و فروپاشی غضروف و نرمی استخوان بیانجامد، بنابراین در درمان آن نباید اهمال شود.

دلایل ورم زانو

در این مقاله به عارضه هایی اشاره می کنیم که از علت ورم زانو یا آب آوردن آن به شمار می رود، رایج ترین دلیل ورم زانوی ملایم تا متوسط صدمه و ضربه دیدن و عارضه های ناشی از استفاده مفرط، مانند آرتروز و التهاب بورس (بورسیت)، است.

  • آسیب و ضربه دیدن زانو
  • آرتروز زانو
  • التهاب بورس (بورسیت) عفونی و غیرعفونی
  • نقرس
  • آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)
  • تومور

زمان مراجعه به پزشک

ورم زانوی ملایم تا متوسط را می توان در بسیاری موارد در خانه درمان کرد. بیمار باید در صورت مواجهه با موارد زیر به پزشک مراجعه کند:

ورم شدید زانو یا ناهنجاری و بدشکلی قابل ملاحظه آن

ناتوانی در صاف یا خم کردن کامل زانو

درد طاقت فرسای زانو (تسکین نیافتن درد علیرغم مصرف مسکن های غیرتجویز)

ناتوانی در انداختن وزن روی زانو یا احساس «خالی کردن» زانو

گرم یا قرمز شدن پوست روی زانو

بالا رفتن دمای بدن و تبدار بودن بیمار

فروکش نکردن ورم پس از گذشت ۳ روز یا بیشتر

Knee swelling