انواع کمر درد و دلایل کمر درد چه چیزی می باشد؟

انواع کمر درد

دلایل کمر درد بسیار متنوع است. این مشکل را همیشه نمی‌توان یک بیماری دانست؛ و بسیاری از کمر دردها همان‌طور که ناگهانی آغاز شده‌اند؛ به‌صورت ناگهانی نیز از بین می‌روند. البته همیشه به این شکل نیست؛ و بعضی کمر دردها به علل جدی‌تری رخ می‌دهند؛ که نیازمند پیگیری و درمان هستند. در این نوشته وب‌سایت کلینیک نیاوران، می‌خواهیم اصلی‌ترین دلایل این مشکل را فهرست کنیم.

درد در عضلات کمر

نداشتن فعالیت بدنی منظم، نشستن طولانی مدت پشت میز کار و به‌طور کلی سبک زندگی امروزی، باعث می‌شود با فعالیت‌های بسیار محدود بدنی نیز، امکان ایجاد درد و آسیب به کمر وجود داشته باشد.

مثلا در لحظه‌ای که یک حرکت یا پیچش ناگهانی به کمر خود می‌دهید؛ و ناگهان گرفتگی شدیدی در عضلات اطراف کمر احساس می‌کنید. دردهای ناشی از گرفتگی عضلانی در این ناحیه، به‌طور معمول پس از گذشت چند روز بهبود یافته و نیازمند درمان ویژه‌ای نیستند. هرچند استفاده از کمپرس آب گرم و پمادهای شکل‌کننده عضلانی در این زمینه موثر هستند. در نهایت اگر این دردها شدید بود و یا پس از چند روز بهبود نیافت، حتما باید توسط پزشک متخصص ارتوپدی معاینه شوید.

فتق دیسک کمر

از جمله شایع‌ترین دلایل جدی کمر درد، فتق دیسک کمر است. ستون مهره‌های ما شامل مجموعه‌ای از مهره‌ها و دیسک‌ها است. دیسک‌ها فاصله بین هر دو مهره را پوشش داده؛ و به ما اجازه حرکت و گردش در زوایای مختلف را می‌دهند. به زبان ساده دیسک‌ها را یک بادکنک یا تیوب تصور کنید؛ که توسط مایعی پر شده است.

دیسک‌ها حالت ارتجاعی داشته و در مقابل فشار مقاوم هستند. در شرایطی و به دلایل مختلف، دیسک‌ها از محل خود بیرون می‌زنند. این بیرون زدگی می‌تواند ناشی از تورم دیسک و یا پاره شدن آن باشد. از جمله دلایل این مشکل، سبک زندگی نادرست است.

نشستن طولانی مدت، برداشتن غیراصولی بارهای سنگین، ضعیف شدن عضلات کمر و حتی تغذیه نامناسب، می‌توانند موجب بروز این مشکل شوند.

فتق دیسک کمر با تصویربرداری پزشکی از کمر، به‌خصوص به کمک MRI قابل تشخیص است؛ و بنا به شدت مشکل، درمان‌های گوناگونی، از جمله روش‌های تب مکمل برای موارد کوچک و جراحی برای موارد جدی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توصیه اکید می‌کنیم اگر درد کمر شما به سمت پاها حرکت می‌کند؛ اگر در بخشی از پا، احساس سردی، سوزن سوزن شدن و بی حس بودن دارید و یا درد کمر بیش از یک هفته ادامه دارد؛ برای بررسی بیشتر حتما به پزشک متخصص ستون فقرات و جراح دیسک کمر مراجعه کنید.

شکل غیرطبیعی ستون فقرات

شکل غیرطبیعی ستون فقرات از دیگر دلایل کمر درد است. این مشکل می‌تواند به صورت مادرزادی ایجاد شده و یا در دوران کودکی و نوجوانی شکل بگیرد. از جمله بیماری‌های مرتبط با شکل غیرطبیعی ستون فقرات، می‌توان به اسکولیوز اشاره کرد.

این مشکلات در صورت رسیدگی و درمان به موقع قابل برطرف کردن هستند. اما در صورت عدم درمان می‌توانند با فشار به رشته نخاع، به یکی از دلایل عمده کمردرد تبدیل شوند.

شکستگی مهره کمر

شکستگی مهره کمر به دلایل گوناگونی از جمله فشارهای ناگهانی، ضربه، تصادف و موارد مشابه رخ می‌دهد. این مشکل به‌خصوص در افرادی که دچار پوکی استخوان هستند بیشتر بروز می‌کند و به مرور موجب تحت فشار قرار گرفتن نخاع از طریق فشار به کانال نخاعی می‌شود.

در این افراد گاهی بس از یک زمین خوردن ساده شکستگی مهره رخ می‌دهد؛ و حتی گاهی در همان ابتدا نیز متوجه این مسئله نمی‌شوند؛ اما پس از مدت کوتاهی و با مشخص شدن عارضه‌ها، این مشکل به شکل کمر درد خود را نشان می‌دهد.

تومور و عفونت

شاید قابل تصور نباشد؛ اما عفونت‌های شدید می‌توانند دیسک‌های کمر را تحت تاثیر قرار داده و موجب تورم آنها شوند. همین تورم نیز باعث فشار به نخاع و ایجاد درد می‌شود.

تومورهای رشد کرده در امتداد نخاع نیز از دیگر دلایلی است که نخاع را تحت فشار قرار داده و سیگنال‌های درد را به مغز می‌فرستد.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نیز آخرین دلیل جدی کمردرد است که با جراحی قابل برطرف کردن است. این بیماری در بعضی از افراد و به دلیل فشار بر ستون فقرات رخ می‌دهد. به زبان ساده فشار بر ستون فقرات در این افراد موجب می‌شود که استخوان مهره‌ها رشد داشته و استخوان جدید تولید کنند. این وضعیت باعث تنگ شدن کانال نخاعی می‌شود.

سایر بیماری‌ها

در نهایت گاهی، دلایل کمر درد ارتباطی با خود کمر ندارد؛ و مشکلی دیگر باعث احساس درد در این ناحیه می‌شود. از جمله مشکلات شایع در این زمینه می‌توان به عفونت کلیه، سنگ کلیه و دردهای با منشا رحم اشاره کرد.