• نوبت دهی از شنبه تا پنج شنبه - ۸ الی ۲۱
    ۰۲۱۲۶۱۲۲۶۲۶
    نوبت دهی ۲۴ ساعته
    ۰۹۰۱۹۰۹۲۶۳۰

کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات

ستون فقرات مجموعه‌ای از استخوان‌ها، مهره‌ها و دیسک‌هایی است که در امتداد کمر واقع شده و از وزن بالاتنه حمایت می‌کنند. محافظت از نخاع نیز یکی از وظایف اصلی این ساختار اسکلتی است. بنابراین ستون فقرات بخش مهمی از بدن‌مان محسوب می‌شود. دردها و مشکلات موثر بر روی این بخش بدن می‌تواند عوارض زیادی را برای ما به همراه داشته باشد. اما جای نگرانی نیست، زیرا ما در کلینیک نیاوران با استفاده از تجارب بهترین پزشکان متخصص ستون فقرات در تهران و ارائه خدمات باکیفیت، در درمان مشکلات موثر بر روی ستون فقرات به شما کمک می‌کنیم. پس اگر به دنبال فوق تخصص ستون فقرات در تهران هستید و می‌خواهید از دردهای مزمن رهایی پیدا کنید؛ با کلینیک نیاوران در تماس باشید.
ما در مجموعه خود سعی داریم که با بهره‌مندی از مهارت بهترین دکتر ستون فقرات در تهران به همشهریان و هموطنان خود کمک کنیم. در ادامه به تشریح خدماتی که در کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات ارائه می‌شود، خواهیم پرداخت.

ستون فقرات
متخصص ستون فقرات
برای مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.کلینیک نیاوران

تلفن : 2626 2612 (021) – 9092630 (0901)

معرفی خدمات کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات

خدماتی که در کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات نیاوران ارائه می‌شود را می‌توان به چند دسته گوناگون تقسیم کرد. درمان مشکلات ستون فقرات گردنی و درمان مشکلات ستون فقرات کمری مهم‌ترین سرویس‌های این مجموعه هستند که سعی شده با به کارگیری تخصص پزشکان متخصص ستون فقرات به بهترین نحو به بیماران ارائه شوند.
همان‌طور که گفتیم ستون فقرات مجموعه‌ای از استخوان‌ها و مهره‌هایی هستند که از پایه مغز شروع شده و تا انتهای بالاتنه و جایی که اصطلاحا به آن دنبالچه گفته می‌شود امتداد دارد. این ساختار استخوانی طولانی را می‌توان به 3 بخش منحنی گردنی، منحنی قفسه سینه و منحنی کمری تقسیم کرد.
ستون فقرات یک فرد بالغ و سالم دارای یک منحنی طبیعی S شکل است. ناحیه گردنی و کمری دارای یک منحنی مقعر جزئی بوده و قسمت قفسه سینه و ساکرال دارای یک منحنی محدب ملایم است. منحنی‌ها مانند فنر عمل می‌کنند؛ تا ضمن ایجاد تعادل، شوک‌های وارده به کمر را نیز مهار کنند. ضمن این که این منحنی‌ها می‌توانند دامنه حرکتی بالاتنه را نیز تعیین کنند.
البته به غیر از استخوان‌ها و مهره‌ها، رباط‌ها، ماهیچه‌ها و تاندون‌هایی نیز در کمر وجود دارند؛ که در حفظ عملکرد این ساختار منسجم استخوانی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

برای مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.کلینیک نیاوران

تلفن : 2626 2612 (021) – 9092630 (0901)

درمان مشکلات ستون فقرات گردنی

هیچ چیز در این دنیا مادام‌العمر نیست. به‌خصوص بدن انسان. خم شدن، بلند کردن اجسام، چرخیدن و پیچ خوردن واقعاً می‌تواند تاثیر زیادی بر روی گردن داشته باشد. با در نظر گرفتن تمام این استرس‌های تکراری، جای تعجب نیست که بدانید حدوداً دو سوم از افراد در طول زندگی خود گردن درد را تجربه می‌کنند.
بیماری دیسک گردن چیزی فراتر از درد گردن است. این بیماری یک روند دژنراتیو بوده و می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی و ضعف در شانه‌ها، بازو و دست شود. این دردها و مشکلات در کنار کاهش دامنه حرکتی گردن می‌توانند تأثیر عمده‌ای بر روی شغل، روابط اجتماعی و کیفیت زندگی داشته باشند.
منحنی گردنی در ستون فقرات از هفت استخوان به نام مهره‌ها تشکیل شده که توسط دیسک‌های پر از ماده‌ای ژل مانند و کوسن گونه از هم جدا شده‌اند. دیسک‌های این ناحیه از ستون فقرات، گردن را تثبیت کرده و به آن اجازه می‌دهند تا به آرامی به طرفین بچرخد. دیسک‌ها بدن ما را قادر می‌سازند به روش و جهتی که می‌خواهیم حرکت کنیم. آنها مانند کمک فنر در بدن عمل می‌کنند.
با گذشت زمان این کمک فنرهای طبیعی فرسوده شده و شروع به انحطاط می‌کنند. فضای بین مهره‌ها باریک و ریشه‌های عصبی تحت فشار قرار می‌گیرند. این فرایند به عنوان بیماری دژنراتیو دیسک گردنی شناخته می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که در حدود 25 درصد از افراد زیر 40 سال و 60 درصد از افراد بالای 40 سال بدون علائم به نوعی بیماری دژنراتیو دیسک مبتلا هستند. با پیشرفت این بیماری، گردن انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد؛ و شما ممکن است به خصوص در انتهای روز و پس از کار طولانی مدت، احساس درد و سفتی در گردن داشته باشید.
هنگامی که دیسک باز یا دچار برآمدگی می‌شود، به نخاع یا ریشه‌های عصبی فشار وارد خواهد شد. به این وضعیت فتق دیسک گفته می‌شود. اگرچه بیماری دیسک گردن عموماً یک روند آهسته دارد، اما گاهی اوقات این فتق می‌تواند به سرعت و بعد از آسیب دیدگی یا وارد آمدن ضربه به گردن ایجاد شود.
شایع‌ترین و بارزترین علائم بیماری فتق دیسک گردن، درد و احساس سفتی در گردن است. هنگامی که یکی از این شرایط بر روی یک یا بیشتر از یکی از اعصاب که از نخاع عبور می‌کنند فشار می‌آورد؛ درد، بی‌حسی یا ضعف در شانه، بازو و دست به صورت خود به خود احساس می‌شود.

روش‌های تشخیص دیسک گردن

برای تشخیص بیماری دیسک گردن ابتدا باید توسط دکتر ستون فقرات معاینه شوید. ما در کلینیک نیاوران بهترین فوق تخصص ستون فقرات در تهران را به شما معرفی خواهیم کرد. دکتر باید از سوابق پزشکی شما مطلع باشد؛ تا تشخیص دهد چه زمانی علائم شما شروع شده، چقدر شدید هستند و چه عواملی باعث بهبود یا بدتر شدن آنها می‌شود؟ در صورتی که به تازگی دچار آسیب‌دیدگی شده‌اید، بهتر است معاینه عصبی شوید؛ تا قدرت، رفلکس و حس بازو و دست‌ها نیز بررسی شود.
آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس، تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) و اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) نیز می‌توانند به پزشک شما کمک کرده تا نخاع را تجسم و منبع درد گردن را مشخص کنند.

روش‌های درمان دیسک گردن

حتی اگر بیماری دژنراتیو دیسک گردن دارید احتمال آن وجود دارد که بتوانید بدون جراحی آن را درمان کنید. اولین خط درمان بیماری دیسک گردن، مصرف داروهای خارج از نسخه ضد درد از جمله استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن است. این داروها می‌توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. اگر داروهای خارج از نسخه نتوانند بیماری را کنترل کنند؛ پزشک ممکن است استروئیدها یا مسکن های قوی‌تر را تجویز کند.
فیزیوتراپی یکی دیگر از گزینه‌های درمانی برای بیماری دیسک گردن است. در این روش درمان‌گر می‌تواند از حرکات کششی گردن استفاده کرده یا عضلات و مفاصل را به آرامی دستکاری کند تا درد و سفتی گردن کاهش یابد. فیزیوتراپی می‌تواند به شما در افزایش دامنه حرکتی گردن کمک کند. ضمن این که در طول این درمان پزشک فوق تخصص ستون فقرات به شما نحوه صحیح نشستن و حرکات گردنی را آموزش می‌دهد.
درد گردن باید با این درمان‌های محافظه‌کارانه بهبود یابد. اگر با وجود انجام این درمان‌ها همچنان دچار بی‌حسی یا ضعف قابل توجهی هستید، سریعاً با متخصص ستون فقرات مستقر در کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات نیاوران تماس بگیرید. در این شرایط شما و پزشک‌تان باید قدم بعدی را برای درمان بردارید. جراحی گزینه درمانی دیگری است که تصمیم‌گیری در مورد آن نیاز به مشورت با جراح ستون فقرات دارد.
عمل جراحی اصلی که برای بیماری دژنراتیو دیسک گردن استفاده می‌شود؛ دیسککتومی نام دارد. در طی این عمل، جراح دیسک رو به زوال را برداشته و اغلب جای آن را با یک دیسک مصنوعی فلزی پر می‌کند. گاهی دیسککتومی توسط فیوژن گردنی انجام می‌شود. در این عمل یک قطعه کوچک از استخوان در فضای بین مهره‌ها کاشته می‌شود. پس از مدتی استخوان کار گذاشته شده با مهره‌های بالا و پایین خود فیوز می‌شود (جوش می‌خورد).

درمان مشکلات ستون فقرات کمری

ساختارهای زیادی در ستون فقرات کمری وجود دارند که می‌توانند باعث درد شوند. تحریک ریشه‌های عصبی که از ستون فقرات خارج می‌شوند، مشکلات مفصلی و مشکلات موثر بر روی دیسک‌ها، استخوان‌ها و ماهیچه‌ها همگی می‌توانند باعث کمر درد شوند. بسیاری از بیماری‌های ستون فقرات کمری به هم مرتبط هستند. به عنوان مثال بی‌ثباتی مفصل می‌تواند منجر به انحطاط دیسک شود. این انحطاط نیز می‌تواند به ریشه‌های عصبی و ساختارهای اطراف فشار وارد کند.
مشکلات عضلانی شایع‌ترین علت کمر درد و احساس فشار در این ناحیه هستند. بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن زیاد یا انجام کارهای تکراری می‌توانند منجر به این گرفتگی‌ها شوند. فشارهای عضلانی معمولاً طی چند روز یا چند هفته بهبود می‌یابند.
از طرفی دیسک‌های بین مهرهای کمر، لنت‌های اسفنجی هستند که به عنوان کمک فنر عمل می‌کنند. دژنراسیون یا زوال دیسک می‌تواند در فضای دیسک ایجاد درد کند.
فتق دیسک کمر شایع‌ترین مشکل ستون فقرات کمری است. فتق دیسک ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی یا بلند کردن ناگهانی اجسام سنگین اتفاق بیفتد؛ یا به آرامی و به عنوان بخشی از ساییدگی عمومی و پارگی روی ستون فقرات رخ دهد. درد ساق پا (سیاتیک) بارزترین علامت فتق دیسک است.
وجود هرگونه اختلال در مفصل ساکروایلیاک که به قسمت تحتانی ستون فقرات کمری متصل شده است؛ می‌تواند باعث کمر درد یا درد سیاتیک شود. در صورت وجود هر نوع اختلال در این مفصل که امکان تحرک زیاد را از شما می‌گیرد یا حرکات طبیعی را محدود می‌کند؛ سریعا به دکتر فوق تخصص ستون فقرات مراجعه کنید.
استئوآرتریت که معمولا در قسمت تحتانی کمر ایجاد می‌شود؛ و گاهی به آن آرتریت مفصلی نیز گفته می‌شود از جمله دلایل ایجادکننده کمر درد است. پیری و ساییدگی باعث می‌شود غضروف‌هایی که مفاصل ستون فقرات را پوشانده‌اند فرسوده شوند. اصطکاک بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد تورم مفصلی شده و حساسیت و محدودیت حرکتی ایجاد کند.
باریک شدن کانال ستون فقرات یا کانال ریشه عصبی (شکاف‌هایی که انتهای عصب در هنگام خروج از ستون فقرات از آن عبور می‌کند) می‌تواند باعث شود که انتهای عصب فشرده شده و در نتیجه درد پا، سوزن سوزن شدن، بی‌حسی و حتی مشکل در راه رفتن ایجاد شود. این باریک شدن اغلب نتیجه مهمیز استخوانی و تورم مفصلی ناشی از آرتروز است.

روش‌های تشخیص مشکلات کمر

برای تشخیص مشکلات موثر بر روی ستون فقرات کمری متخصص ستون فقرات معمولا پس از معاینه از روش‌های تشخیصی زیر استفاده می‌کند.
تصویر برداری اشعه ایکس که می‌تواند تغییرات استخوانی و محدود شدن فضای داخلی کانال ستون فقرات را نشان دهد. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا همان MRI از یک آهنربا و امواج رادیویی قدرتمند برای تولید تصاویر مقطعی از ستون فقرات استفاده می‌کند. این آزمایش می‌تواند آسیب‌دیدگی دیسک‌ها و رباط‌ها و همچنین وجود تومورها را تشخیص دهد. مهم‌تر از همه این است که این روش تشخیصی می‌تواند نشان دهد که آیا اعصاب نخاعی تحت فشار قرار دارند یا خیر؟
سی تی اسکن نیز در شرایطی تجویز می‌شود که بیمار نتواند MRI انجام دهد. توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصاویر مختلف، دقیق و مقطعی را از زوایای متفاوت ستون فقرات تهیه می‌کند. سی تی مایلوگرافی نیز پس از تزریق رنگ کنتراست انجام می‌شود. این رنگ طناب نخاعی و اعصاب را ترسیم کرده و می‌تواند فتق دیسک، اسپورهای استخوانی و تومورها را آشکار کند.

روش‌های درمان مشکلات کمر

روش‌های درمان مشکلات کمر
کمر دردهای حاد معمولا با انجام چند هفته درمان ساده بهتر می‌شوند. با این حال همان‌طور که گفتیم برخی از مشکلاتی که روی ستون فقرات کمری موثر هستند، جدی بوده و باید توسط بهترین دکتر ستون فقرات ممکن معالجه شوند. یادتان نرود که کمر درد یک وضعیت پیچیده است. برای بسیاری از افراد این درد طولانی است؛ و بدون انجام درمان‌های پزشکی مناسب از بین نمی‌رود.
برای کمر درد حاد، مسکن‌های خارج از نسخه و استفاده از کمپرس گرم ممکن است همان چیزی باشد که شما به آن نیاز دارید. استراحت کردن در بستر در این شرایط توصیه نمی‌شود. به جای آن تا جایی که تحمل دارید فعالیت‌های خود را ادامه دهید. فعالیت‌های سبک مانند پیاده‌روی و فعالیت‌های روزانه را نیز فراموش نکنید. در عوض کار‌هایی که باعث افزایش درد می‌شوند را متوقف کنید. اما هرگز از ترس درد از انجام فعالیت خودداری نکنید. اگر درمان‌های ذکر شده بعد از چند هفته موثر نبوده‌اند؛ کافی است که با کلینیک نیاوران تماس بگیرید. ما با در اختیار داشتن بهترین دکتر ستون فقرات در تهران می‌توانیم با شیوه‌های جدید درد شما را کاهش دهیم.
فیزیوتراپیست‌های ما برای کاهش کمر درد و به‌خصوص درمان درد دنبالچه از روش‌های مختلفی مانند گرما درمانی، سونوگرافی، تحریک الکتریکی و تکنیک‌های آزادسازی بر روی عضلات کمر و بافت‌های نرم استفاده می‌کنند.
ضمن این که درمان‌گران ما با آموزش تمریناتی که موجب افزایش انعطاف‌پذیری بدن، تقویت عضلات کمر و شکم و بهبود وضعیت بدن در خواب می‌شوند؛ شما را در این مسیر همراهی می‌کنند. استفاده منظم از این تکنیک‌ها می‌تواند در جلوگیری از بازگشت کمر درد موثر باشد.
تعداد کمی از بیماران نیز برای درمان کمر درد خود به عمل جراحی نیاز دارند. اگر درد غیرمترقبه‌ای را همراه با بی‌حسی پاها و ضعف عضلانی پیش‌رونده ناشی از فشرده شدن اعصاب تجربه می‌کنید؛ ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. عمل جراحی معمولاً برای درمان دردهای مربوط به مشکلات ساختاری مانند تنگی کانال نخاعی یا فتق دیسکی انجام می‌شود، که به سایر روش‌های درمانی پاسخ مثبت نداده است.

درمان شکستگی مهره و ستون فقرات

حتی یک زمین خوردن جزئی یا تروما نیز می‌تواند گاهی باعث شکستگی مهره کمر و ستون فقرات شود. بسیاری از این آسیب‌ها هرگز به عمل جراحی نیاز نخواهند داشت. اما شکستگی‌های شدید و عمیق می‌توانند در بلند مدت منجر به مشکلات جدی شوند. مگر اینکه سریعا و به‌درستی درمان شوند. شکستگی‌های ستون فقرات بر اثر طیف گستردگی از اتفاقات رخ می‌دهند. مثلا شکستگی‌های ناشی از فشار که اغلب پس از آسیب‌های جزئی در بیماران مبتلا به پوکی استخوان رخ می‌دهند یا صدمات شدیدتر مانند شکستگی‌های پشت سر هم و شکستگی‌های ناشی از حوادثی مانند تصادفات رانندگی همگی از جمله اتفاقاتی هستند که منجر به مشکلات جدی مانند درد شدید می‌شوند. این صدمات غالباً منجر به ناپایداری ستون فقرات شده و خطر آسیب‌دیدگی نخاع و درد را به همراه دارند.
پوکی استخوان یا ضعیف شدن استخوان‌ها یکی از شایع‌ترین دلایل ایجادکننده شکستگی در استخوان‌های کمر و مهره هاست. تا همین اواخر تنها درمان این عارضه استفاده از داروهای مهارکننده و مخدر بود که اغلب به درد مداوم و ناهنجاری‌های پیشرونده منجر می‌شدند. اما جراحان کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات نیاوران هم اکنون می‌توانند با استفاده از یک فناوری جدید، مجدداً مهره‌های کمر را بازسازی کرده و با تزریق سیمان استخوانی قدرت ستون فقرات را افزایش دهند. این عمل به صورت سرپایی و با استفاده از روشی با حداقل تهاجم قابل انجام است.
ورتبروپلاستی یک روش جراحی جدید است؛ که بیشتر برای درمان شکستگی‌های فشاری استفاده می‌شود. در این روش جراح کاتتری را به داخل مهره وارد کرده و از آن برای تزریق سیمان استخوانی استفاده می‌کند. این سیمان باعث تثبیت ستون مهره‌ها می‌شود.
کیفوپلاستی نیز عملی است که در آن یک لوله تحت هدایت اشعه ایکس به ستون مهره‌ها وارد شده و به دنبال آن نوار استخوانی بادی کار گذاشته می‌شود. این عمل نیاز به یک برش ریز در ناحیه کمر دارد. این نوار پس از تورم مهره را بالاتر آورده و به جای اولیه خود باز می‌گرداند. برای پر شدن حفره ایجاد شده از سیمان استخوانی استفاده می‌شود. سیمان ترک‌ها و حفره‌ها را آب‌بندی کرده و از ریزش مجدد مهره‌ها جلوگیری می‌کند. پس از پر شدن حفره لوله برداشته شده و جای برش بخیه زده می‌شود.

درمان تومورهای ستون فقرات

تصمیم‌گیری در مورد درمان تومورهای ستون فقرات معمولاً یک تصمیم چند رشته‌ای است که باید یک تیم متشکل از فوق تخصص ستون فقرات، انکولوژیست، متخصص پرتونگاری و سایر متخصصان در آن نقش داشته باشند. از این رو انتخاب روش‌های درمانی اعم از جراحی و غیر جراحی باید با توجه به جنبه‌های مختلف صورت گیرد. ما در کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات یک تیم کاملا حرفه‌ای را در اختیار بیماران مبتلا به تورهای استخوانی قرار داده و از روش‌های مختلف و متناسب با شرایط بیمار برای درمان این عارضه استفاده می‌کنیم.
مثلا شیمی درمانی و پرتودرمانی از جمله روش‌های غیر جراحی هستند که برای درمان تومورهای ستون فقرات استفاده می‌شوند. تومورهای بدون علامت یا تومورهایی که به نظر نمی‌رسد در حال تغییر یا پیشرفت باشند؛ ممکن است فقط با انجام‌MRI های منظم تحت کنترل قرار بگیرند. برخی از تومورها به خوبی به شیمی درمانی و پرتودرمانی پاسخ می‌دهند. با این حال انواع خاصی از تومورهای متاستاتیک وجود دارد که ذاتاً مقاوم هستند. در این موارد جراحی ممکن است تنها گزینه درمانی مناسب باشد.
علائمی که متخصصان را مجاب به استفاده از جراحی می‌کنند بسته به نوع تومور متفاوت هستند. تومورهای نخاعی اولیه (غیر متاستاتیک) از طریق برداشتن کامل بافت اضافه قابل درمان هستند. در بیماران مبتلا به تومورهای متاستاتیک، درمان در درجه اول شامل تسکین‌دهنده هاست. این درمان با هدف ترمیم یا حفظ عملکرد عصبی، تثبیت ستون فقرات و کاهش درد انجام می‌شود. به طور کلی جراحی فقط در مواردی که تومور در برابر اشعه یا شیمی درمانی مقاومت می‌کند انجام می‌شود. درد غیرقابل تحمل، فشرده شدن نخاع و نیاز به تثبیت شکستگی‌های پاتولوژیک از جمله علائمی هستند که نشان می‌دهند بیمار نیاز به جراحی دارد.
در مواردی که برداشتن تومور به کمک جراحی امکان‌پذیر باشد؛ ممکن است از آمبولیزاسیون قبل از عمل استفاده شود تا عمل برداشتن راحت‌تر انجام شود. در این روش یک سوند یا یک لوله از طریق شریانی که در کشاله ران واقع شده است وارد بخش آسیب دیده می‌شود. سپس یک کاتتر از طریق این لوله به سمت محل تومور هدایت می‌شود. در آنجا یک ماده آمبولیک مایع مانند چسب وارد عروقی می‌شود که تومور را تغذیه می‌کنند. این چسب باعث می‌شود که عروق خون‌رسان به تومور مسدود شوند. با انجام این روش، خونریزی در حین عمل بهتر کنترل شده و خطر عمل جراحی نیز کمتر می‌شود.

درمان انحراف ستون فقرات

ستون فقرات از استخوان‌های كوچك (مهره‌ها) انباشته شده روی هم به همراه دیسک‌ها تشکیل شده است. هنگامی که از طرفین به یک ستون فقرات سالم نگاه می‌کنید دو منحنی ملایم دارد. این این منحنی‌ها به ستون فقرات کمک می‌کنند تا استرس ناشی از حرکات و گرانش بدن را جذب کند.
وقتی به ستون فقرات از رو به رو نگاه می‌کنید باید دقیقا وسط کمر باشد. هنگامی که ناهنجاری‌های ستون فقرات اتفاق می‌افتند، انحنای طبیعی ستون فقرات در مناطق خاصی دچار اختلال شده و شکل عادی خود را از دست می‌دهند. به این اختلالات انحراف ستون فقرات گفته می‌شود. لوردوز، کیفوز و اسکولیوز از جمله مهم‌ترین انحرافات ستون فقرات هستند.
به طور کلی ما در کلینیک فوق تخصصی ستون فقرات نیاوران این بیماری را با توجه به شدت و نوع اختلال در انحنای ستون فقرات درمان می‌کنیم. مثلا انحنای خفیف ممکن است به هیچ وجه درمانی نیاز نداشته باشد. اما انحنای شدید ستون فقرات ممکن است نیاز به استفاده از بریس کمر یا جراحی داشته باشد.
داروهای تسکین‌دهنده درد و تورم، ورزش و فیزیوتراپی برای افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها، استفاده از بریس کمر (مهاربند)، کاهش وزن و عمل جراحی از جمله درمان‌هایی هستند که ما در این مرکز برای بیماران مبتلا به لوردوز و کیفوز توصیه می‌کنیم. اما اسکولیوز درمان‌های متفاوت‌تری دارد.
اگر انحراف ستون فقرات جزئی باشد، پزشک ممکن است هر چهار تا شش ماه یکبار کمر را بررسی کند تا ببیند که این منحنی بدتر شده است یا خیر؟ استفاده از بریس بسته به میزان منحنی، گاهی اوقات برای کودکان و نوجوانانی که هنوز در حال رشد هستند تجویز می‌شود. مهاربند یا همان بریس می‌تواند به جلوگیری از بدتر شدن منحنی کمک کند. اما اگر منحنی شدید است و رو به وخامت رفته، عمل جراحی آخرین راه است. روش‌های زیر ممکن است برای درمان اختلالات انحنای ستون فقرات مورد استفاده قرار گیرند.
در برخی از موارد از ابزارهایی همچون قلاب، میله و سیم برای درمان انحرافات ستون فقرات استفاده می‌شوند. این ابزارها به ستون فقرات وصل شده تا استخوان‌های ستون فقرات به جای خود بازگشته و مجددا تنظیم شوند.
تعویض دیسک نیز روش دیگری برای درمان محسوب می‌شود. در این روش دیسک‌های تخریب شده در ستون فقرات با دیسک‌های مصنوعی جایگزین می‌شوند. گاهی نیز از عمل کیفوپلاستی استفاده می‌شود. در این عمل یک بادکنک خاص به داخل ستون فقرات فرستاده شده و برای صاف کردن و تثبیت ناحیه آسیب دیده و تسکین درد باد می‌شود.